فاصله کارآفرینی و مردم

فاصله کارآفرینی و مردم

فاصله کارآفرینی و مردم

در کشور های توسعه یافته، بانک ها و بنگاه های مالی، در حوزه سرمایه گذاری تولید حضوری فعال دارند و سرمایه های مالی را به سمت نوآوری و تولید هدایت می کنند. وقتی سرمایه های راکد و سرگردان به سمت تولید روانه شود، رکود از جامعه زدوده می شود و تحرک و پویایی در آن شکل می گیرد. همچنین نقش مخرب تورم در بازارهای سرمایه ای مانند ارز، طلا یا مسکن را خنثی می کنند. این سرمایه گذاری ها، شرکت های نوپا و کارآفرینان را امیدوار می کند و بازده خوبی را در صنعت نشان می دهد. بانک ها و بنگاه های مالی، کمک می کنند کارآفرینان و صنعت گران با فراغ بال به تولید و نوآوری بپردازند.

متأسفانه در کشور ما، سرمایه های راکد و سرگردان نه در بانک ها و بنگاه های مالی جای می گیرند و در تولید و صنعت. بلکه به طور هیجانی در بازارهایی مانند ارز و طلا باعث ایجاد تورم و تقاضای کاذب می شوند. به طور مثال بیش از 245 تن طلا در خانه های ایرانیان وجود دارد. این حجم سرمایه راکد و انباشته می تواند کمک بزرگی به بخش تولید و صنعت بکند. اما جامعه از سرمایه گذاری در تولید سر باز می زند. دلیل آن می تواند عدم اطمینان به صنعت و نوآوری باشد.

در این بین بانک ها و بنگاه های مالی هم نقشی در تقویت نقدینگی تولید و صنعت ایفا نمی کنند. آن ها فراموش کرده اند اصول شکل گیری آن ها مشارکت در صنایع و بنگاه های اقتصادی است و نه فقط سرمایه داری و جذب نقدینگی. آن ها فکر و ذکر خود را به جذب نقدینگی و سودهای حاصل از وام معطوف کرده اند. از همین رو بانک ها باید حجم سرمایه گذاری خود در تولید و صنعت را شفاف کنند تا بازدهی آن ها مشخص شود. باید نشان دهند به دنبال حمایت از بنگاه های اقتصادی و صنایع هستند یا در این راه سنگ اندازی می کنند. در این صورت است که جامعه نیز به آن ها اعتماد می کند و به سمت سرمایه گذاری در تولید می رود.

مردم باید با ارزش سرمایه گذاری در تولید و کارآفرینی آشنا شوند. سود حاصل از آن را بشناسند و با ریسک حساب شده وارد آن شوند. سرمایه گذاری در تولید و کارآفرینی، ریسک حساب شده ای است که می تواند آینده افراد را تضمین کند و سودآوری خوبی را فراهم کند. فرهنگ سازی برای ساخت این نگاه در مردم نیازمند تلاش فراوانی است. و تا کنون به فراموشی سپرده است. تنها در برخی برهه ها آن هم با نگاهی از بالا به پایین برخی دولتمردان در این باره صحبت کرده اند.

مردم می توانند با ایجاد صندوق های سرمایه گذاری خانوادگی و سرمایه گذاری در تولید و کارآفرینی، زمینه اشتغال فرزندان خود را فراهم کنند. سرمایه های اندک خود را با هم تجمیع کرده و حساب شده در بورس، استارت آپ ها یا نوآوری های جدید سرمایه گذاری کنند. این مدل تعاونی های خانوادگی نه تنها تضمین آینده فرزندان این مرز و بوم است، بلکه به اقتصاد خانواده ها هم کمک شایانی می کند. به آن ها کمک می کند سودآوری خوبی در کنار درآمد اصلی خود داشته باشند و سرمایه خود را با نرخ تورم هماهنگ کنند.

ارگان ها و سازمان های مربوطه نیز می توانند با برگزاری نمایشگاه ها و معرفی استارت آپ ها زمینه آشنایی خانواده ها و مردم را با این مدل سرمایه گذاری ها آماده کنند. در این نمایشگاه ها با بررسی ریسک حساب شده، سرمایه اولیه و بازدهی هر استارت آپ و نوآوری، مردم، خانواده ها و سرمایه گذاران می توانند دقیق تر و بهتر شرایط را بسنجند و آمادگی لازم را برای سرمایه گذاری پیدا کنند.

قطعا با شناخت کافی است که می توان انتظار داشت سرمایه های راکد به سمت تولید و کارآفرینی حرکت کند. سرمایه های راکدی که با التهاب و هیجان بازار، از ارز به طلا، از طلا به مسکن و . . . حرکت می کند. این حرکت متأسفانه باعث ایجاد حباب های کاذبی در بازار می شود. به طور مثال دو روز پیش در مصاحبه ای، یکی از فروشندگان ارز، عمده خریداران فعلی بازار را خانه داران معرفی کرد. افرادی که نگران سرمایه های خود هستند و اولین راه حل خود را این قبیل بازارها می بینند.

با شناسایی بازارهای جایگزین و معرفی آن ها به مردم، می توان انتظار داشت این حباب های ایجاد شده فروکش کند. با ورود این سرمایه ها به بازار تولید و صنعت، رکود کاسته می شود و اشتغال افزایش پیدا می کند. این پویایی نیازمند شناخت بیشتر بازارهای سرمایه گذاری تولید و کارآفرینی است. در چند سال گذشته، بازارهای کارآفرینی و استارت آپ ها با موفقیت ریسک و بازده خود را نشان داده اند. انتخاب صحیح برای سرمایه گذاری می تواند سرمایه های چند میلیونی را به چند میلیاردی تبدیل کند. جوانان بیکار را مشغول کند و چرخ های صنعت و تولید را به حرکت در آورد.

بنابراین وجود نمایشگاه ها حلقه رابطی است بین کارآفرینان و مردم. وضعیت سرمایه گذاری را برای آنان شرح می دهد و فرصت می دهد با آشنایی کامل بهترین گزینه را انتخاب کنند. آن ها را به این شناخت می رساند که چگونه می توانند علاوه بر کاهش اثر تورم، سرمایه های خود را افزایش دهند، اشتغال ایجاد کنند و تولید را بهبود بخشند. اینگونه نمایشگاه ها فاصله بین کارآفرینان و مردم را کاهش می دهد.

با آرزوی موفقیت برای ایران و ایرانی

نوشته شده توسط: احسان چاوشی

چاپ شده در روزنامه اصفهان زیبا

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: