کارآفرینی صنایع دستی

کارآفرینی صنایع دستی

کارآفرینی صنایع دستی

صنایع دستی اصفهان: اصفهان شهری است که با صنایع مختلف احاطه شده است؛ ذوب آهن و فولاد مبارکه، نیروگاه، پالایشگاه و پتروشیمی، کارخانه های سیمان، شهرک های مختلف صنعتی و هزاران کارخانه کوچک و بزرگ دیگر. این صنایع علاوه بر آلودگی های زیست محیطی فراوان، باعث افزایش شهرنشینی و کمبود منابع آبی شده اند. بنابراین اشتغال زایی در صنایع با مشکلات عدیده ای روبرو شده است.

اصفهان با دارا بودن دو سوم رشته های صنایع دستی کشور، ظرفیت نهفته ای برای کارآفرینی دارد. صنایع دستی کمک می کند اکوسیستم شهری اصفهان رونق بیشتری گرفته و به جای اشتغال زایی، کارآفرینی اتفاق بیفتد. این کارآفرینی نه تنها موجب آلودگی محیط شهری نمی شود، بلکه می تواند گره گشای اقتصاد اصفهان باشد.

باید باور کنیم اصفهان یک شهر هنرمند و خلاق است. ظرفیت بالای آن است که توانسته است این حجم از صنایع دستی را در خود جای دهد. صنایع دستی محصول خلاقیت است و ارزش افزوده فراوانی ایجاد می کند. کافی است به آن بها داده شود و از تمام ظرفیت های آن استفاده شود.

هنرمند اصفهانی با صبر و شکیبایی خود، از مواد اولیه ساده، کالایی ارزشمند تولید می کند که در بازار داخلی و خارجی نمونه مشابه ندارد. هنر اوست که صنایع دستی اصفهان را در جهان زبانزد می کند. گردشگران را به شهر می کشاند و چرخ اقتصاد را به حرکت در می آورد. اما چرا به فراموشی سپرده شده است؟ چرا برخی از صنایع دستی رو به انقراض حرکت کرده اند؟

جواب این پرسش، در دوگانگی بین اقتصاد سنتی و جدید است. صنایع دستی اصفهان هنوز با مدل سنتی خود به دنبال مخاطب هستند در حالی که از برند سازی و روش های نوین بازاریابی استفاده نمی کنند. هنرمندان صنایع دستی، هنوز از روش پیشینیان خود برای فروش و جذب مخاطب بهره می برند. در صورتی که با اندکی خلاقیت و استفاده از روش های نوین بازاریابی می توانند بازار خود را گسترش دهند. فروش خود را افزایش داده و بازارهای جدیدی را شناسایی کنند.

استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی، تبلیغات نوین و شناسایی جامعه هدف به صنایع دستی اصفهان جان تازه ای می دهد. به وسیله آن هاست که می توانند بازار جهانی را با هنر دست خویش آشنا کنند. واسطه های فراوان و دلالان این بخش را به حاشیه ببرند و از چندگانگی قیمت ها جلوگیری کنند. حتی می توانند با گسترش بازار خود، ارز آوری داشته باشند و محصولات خود را به قیمت های جهانی به فروش برسانند.

صادرات صنایع دستی، بخش عمده ای از بازار گردشگری جهان است. کشورهای دیگر با سرمایه گذاری در این موضوع توانسته اند فرصت های کارآفرینی بی شماری را برای جوانان خود ایجاد کنند. امری که در ایران تنها در معدودی از صنایع دستی، مانند فرش دستباف، به وجود آمده است. فرش دستباف از فرصت های صادراتی خود آگاه شده است و خود را به عنوان یک برند جهانی معرفی کرده است. اما متأسفانه با غفلت مسئولین، همین اندک فرصت ها هم به دست رقیبان در حال از بین رفتن است. کشوری مانند افغانستان، با سرمایه گذاری فراوان، سعی می کند بازار فرش دستباف ایرانی را از آن خود کند.

با این وجود، هنوز فرصت باقی است. صنایع دستی می تواند با نگاه درست به بازار داخلی و جهانی، سهم خوبی را از صادرات کشور را از آن خود کند. اگر مسئولان شهری و کشوری، این موضوع را در اولویت قرار دهند و هنرمندان نیز به این باور برسند که می توانند بازار جهانی را هدف قرار دهند، قطعا تحولات مثبتی در این باره اتفاق خواهد افتاد.

جا دارد مسئولان شهر اصفهان، با حمایت ویژه از این هنرمندان، شرایط را برای آشنایی آنان با بازارهای جهانی و روش های جدید بازاریابی فراهم کنند. برگزاری رویدادهای ایده محور و تشویق شرکت های سرمایه گذاری به سمت این صنایع، می توان کمک بزرگی به این هنرمندان انجام داد. می توان با دعوت از جوانان خلاق و متخصصین فناوری اطلاعات فرصت ایجاد استارت آپ های جدید و موفقی را فراهم نمود. همچنین با ایجاد اتاق فکر هایی متشکل از هنرمندان و بازاریابان و فعالین اقتصادی، شرایط بهتری را برای رقابت صنایع دستی در بازارهای داخل و جهانی به وجود آورد.

همه این موارد بدون باور به ضرورت تغییر نگاه به صنایع دستی اتفاق نمی افتد. این تغییر نگاه نه مختص مسئولین، بلکه متوجه جوانان و کارآفرینان شهر اصفهان نیز هست. آن ها هم باید باور کنند که صنایع دستی و هنر دست هنرمندان اصفهانی می تواند فرصت خوبی برای سرمایه گذاری و سودآوری باشد. باید باور داشت که این هنر است که با استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت، ارزش افزوده فراوانی ایجاد کرد، اشتغال به وجود آورد، صادرات انجام داد و ارز آوری داشت.

با آرزوی موفقیت برای ایران و ایرانی

نوشته شده توسط: احسان چاوشی

چاپ شده در روزنامه اصفهان زیبا

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: